Indisk miniature forestillende en hersker og hans gemalinde siddende i en imaginær hængekøje af tjenere. Gouache og guld på papir, bort dekoreret med blomster af guld. 19. årh. Størrelse inklusive bort 13,5×19,5 cm.
Provenance: Antique dealer Holger Ferlov-thence by descent.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021