2435/36
Tre kinesiske segl af jade, udskåret med hhv. lotus, bærgrene og fohund med hvalpe. Qing. 19. årh. H. 5–5,5. (3)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Vurdering
220536 |