845/​240

Sjældent stort dansk barok pragt lågbæger af delvis forgyldt sølv, glat trompetformet korpus, låg prydet med sjælden medaille skåret af Christopher Scneider i 1684 i forbindelse med Christiansøs befæstning, med inskription, ERTHOLMIA. ANTE IGNOBILIS CODANI . FILIA. NUNC AUSU PLUSQVAM HERCULEO. CHRISTIANI QVINTI. NOBILITATA NEPTUNO DESPONSATA REGI GLORIAM REGNIS UIILIATE PARTURIT. POSTHAC. CHRISTIANSØE. = Ertholmen, tidligere en uædel datter af Codan (= Østersøen), nu adlet ved Christian den Femtes herkuliske indsats, trolovet med Neptun, er svanger med ære for kongen og nytte for hans riger. For fremtiden: Christiansø. Mester Axel J. Krøyer, København 1732. Vægt 1131 gr. H. 21 cm.

Proveniens: Mærsk Mc-Kinney Møllers samling.

Litteratur: Christian A. Bøje, Danske guld og sølvmærker, bind 1. p. 119, står nævnt under mesteren Mester Axel J. Krøyer, Lågbæger KM 1732.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK