877/​335

Østrigsk Louis XVI kaminur af mahogni og forgyldt træ med montering af forgyldt bronze, skive af hvid emalje, værk med datoviser. 18. årh.s slutning. H. 68. B. 46. D. 12.

Proveniens: Selleberg gods.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK