Soveværelse af rosentræ med intarsia og beslag af bronze, bestående af toiletmøbel med to oplukkelige rum og skuffe, spejl, to senge, sengebord med skuffe og hylde, større sengebord med skuffe og låge, to skamler samt klædeskab med to låger, indvendigt med hylder og bøjlestang. 20 årh.s første halvdel. Toiletmøbel H. 72. B. 100. D. 45. Spejl H. 97. B. 49. Senge H. 70/88. L. 198. B. 102. Indvendig mål 190×95. Sengebord H. 56–65. B. 40–60. D. 30–36. Skab H. 168. B. 148. D. 60. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet.
Ældre malerier og antikviteter, 21. januar 2013