883/​1061

Rusland, 19. årh.s begyndelse

Russisk ikon forestillende Gudsmoder “Znamenie”, flankeret af Skt. Sergius og Skt. Tatiana. Tempera på træpanel monteret med rigt punslet og drevet oklad af forgyldt sølv. Kyrillisk mestermærke PS, oldermand OP, guardein Ivan Ivanovich Vichljajev 1804, Moscow bymærke Mestermærke PS(kyrillisk), oldermand OP(1775–1804), guardein Ivan Ivanovich Vichljajev 1804, Moskva bymærke, lødighed 84. 33×26 cm.

For konditionsrapport kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 30. november 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK