Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“Headache”, New York, 1975. Sign. Alechinsky; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 100×154.
Proveniens: Galerie de France, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020