Foto endnu ikke klar
883/​340

Lysberg, Hansen & Terp

Vitrineskab af forgyldt træ med afrundede sider og front af glas, indvendig beklædt med brunt vekour, tre hylder af glas. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H. 172. B. 110. D. 40.

Proveniens: Tidligere hos Dronning Alexandrine, senere hos Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline Mathilde på Sorgenfri slot. Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK