896/​161

Et par store franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med stående vestalinde med seks lysarme. 19. årh. H. 145. B. 46. D. 28. (2)

Købt hos Mallett Antiques i London.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK