2220/514
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med blå velour. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk, 1940erne.
Litteratur: Slagelse Møbelværk katalog 4401, s. 27.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Større afslag på ene bagben. Nederst på ene armlæn med mindre revne og udfyldning ved knast. Betræk med mindre pletter.
Moderne kunst og design, 17. maj 2022
Vurdering
Hammerslag
21 bud