2220/​514

Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)

Lænestol af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med blå velour. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk, 1940erne.

Litteratur: Slagelse Møbelværk katalog 4401, s. 27.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Større afslag på ene bagben. Nederst på ene armlæn med mindre revne og udfyldning ved knast. Betræk med mindre pletter.

Moderne kunst og design, 17. maj 2022

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK

21 bud

(Autobud) 130.000 DKK
125.000 DKK
120.000 DKK
115.000 DKK
(Autobud) 110.000 DKK
110.000 DKK
105.000 DKK
100.000 DKK
95.000 DKK
(Autobud) 90.000 DKK
90.000 DKK
85.000 DKK
(Autobud) 80.000 DKK
75.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 50.000 DKK
48.000 DKK
(Autobud) 44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK