Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, skive og værk signeret Longines, værk cal. 18.80, serienr. 4801369. Støvkapsel af forgyldt metal. Ydre kapsler signeret Longines, alle kapsler nummereret 4801369. 1930–1940. Vægt i alt 76 g. Kassediam. 47 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Støvkapsel graveret med inskription. Kasserand med små indtryk. Der garanteres ikke for at kædering og krone er af guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
11 bud