1751/​1054

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Et par standerlamper med bøjeligt skærmhoved. Stel af messing samt fod med kugler og skærm af hvidlakeret metal. Formgivet 1929. Udført 1960'erne hos Louis Poulsen. Variabel højde. (2)

Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen” gengivet og omtalt s. 268.

Alders- og brugspatina herunder ridser, mærker samt mindre afslag i hvid bemaling. Messing med pæn patina. Begge lamper stemplet 4332 under fod. Ene lampe med gammel og defekt ledning (bør udskiftes). Anden lampe med noget løs skærm med enkelte buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. december 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK