2450/753
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/1”. Pendel med fatningshus af hvid bakelit. Skærmholder mærket “Patented” og “PH-1”. Skærme af matglas. Udført ca. 1940'erne hos Louis Poulsen.
Mellemskærm med afslag og gennemgående hårrevne. Underskærm mangler. Desuden almindelig brugspatina herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering