2432/​7501

Ib Geertsen (f. København 1919, d. sst. 2009)

“Rytmisk rum”, 1950. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 93×90 cm.

Litteratur: Gengivet i bogen “Ib Geertsen” af Claus M. Smidt, 1984.

Udstillet: Linjen II 47–50, Statens Museum for kunst 1988, kat. nr. 180.

Proviniens: Nedarvet i familien.

Ib Geertsen var i 1947 medstifter af udstillingsfællesskabet Linien II, der i de følgende år blev omdrejningspunktet for den konkrete kunst og dens udøvere i Danmark. Han deltog i gruppens første udstilling i 1947 og gennemgående frem til 1951. Geertsens kunst gennemgik op gennem 1950’erne stor udvikling. Cirkel- og dråbeformen opstod som gennemgående temaer i flade kosmosagtige kompositioner, hvor formerne kredser om hinanden. I starten af 50’erne skærpes Geertsens selverklærede arbejde med ”modsætningsforholdet mellem krumme og rette linier”. Mest ikonisk i den ”dråbe”-form som Geertsen gentagende gange betonede ikke havde det fjerneste at gøre med en dråbe i sin naturlige form. I de tidlige værker fremtræder dråben i flere forskellige, ofte lidt skævere versioner, men skærpes til en næsten formmæssig signatur. En signatur der fik en ny kinetisk dimension og rumlighed i Ib Geertsens skulpturelle værker, herunder mobilerne. Geertsen nåede med disse endnu længere i bestræbelserne på at opfylde en af konstruktivismen og den konkrete kunsts grundlæggende målsætninger; at bryde grænser mellem maleri, arkitektur og indretning.

Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Mindre misfarvninger.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

200737 (Autobud) 18.500 DKK
1120186 18.000 DKK
200737 (Autobud) 17.500 DKK
1120186 17.000 DKK
200737 16.500 DKK
813901 16.000 DKK
873098 15.500 DKK
513022 15.000 DKK