“Gammelriflet” stort bestik af sølv, mestre bl.a. Andres Holm, Niels Lindbach, Rasmus Rasmussen Møller, Caspar Julius Worm, Thomas Andreas Westrup og Jerome Poul Lenoir. København og Odense 18.-19. årh. Vægt ekskl. dele med stål 3248 gr. (60)
Bestående af: 6+6 middagsgafler, 12 middagsknive, 11 middagsskeer, 11 frugtgafler, 6 teskeer, 7 diverse serveringsdele. Samt antagelig hollandsk marvske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre buler, ridser og mærker.
Varia, 10. april 2014