Adolph Carl (f. Kassel 1814, d. Rom 1845)
Landskab fra Møn. Sign. Adolph Carl 1835. Betegnet 30/12 1835 Tilfl. Justitsr. Frederichsen, Parken på Møen. Bly og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15×21. “Parti fra Præstø”. Sign. Carl 1834. Betegnet: 4/12 Tilf. Prof. O. Bang. Bly og lavering på papir monteret på papir monteret på malepap. 22×35. Sidstnævnte uindrammet. (2).
Udført for kunstforeningen. Iflg. en bestemmelse i Kunstforeningen “....vare de Kunstnere, der afhændede Arbeider til Foreningen, forpligtede til heraf at levere en af dem selv udført Tegning eller Radering, hvorved der lagdes Grund til den Foreningen nu tilhørende betydelige Samling af danske Kunstneres originale Haandtegninger” (Kunstforeningen 1864, s. 9).
Proveniens: “Kunstforeningens Samling af Haandtegninger”, Winkel & Magnussen auktion 142, 1933 nr. 96.
Papiret er let gulnet. Misfarvninger særligt på førstnævnte, denne undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
25 bud