2442/​917

Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)

Daybed/sovebriks med stel af eg, tremmer i ryg af bøg samt justérbar opklappelig ryg med to vanger. To-delte, dybthæftede epedahynder betrukket med stribet uld. Model 200. Udført hos Frem Røjle, 1950–60'erne. L. 200.

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møbelmesse i Fredericia 1957.

Litteratur: Mobilia 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Knækket vange. Knækket vange medfølger.

I Lyngby
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?