1946/938
“CH 22”. Lænestol med stel og formbøjet ryg af eg, sæde med flettet papirgarn. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn, Odense. 1950–1960'erne.
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, side 195–196.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, 2005, side 315.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag