1946/​938

“CH 22”. Lænestol med stel og formbøjet ryg af eg, sæde med flettet papirgarn. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn, Odense. 1950–1960'erne.

Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, side 195–196.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, 2005, side 315.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK