2250/515
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Konisk vase af stentøj med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys grå glasur med gråhvide og okkerbrune elementer. Sign. monogram. H. 19,2. Diam. 14.
Enkelte brudte bobler i glasurens overflade. Indvendigt med alders- og brugsspor.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag
19 bud