Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Ruiner på den romerske campagne. Sign. monogram Aug. 45. Pen og vandfarve på papir. 18×30.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 670.
Monteret i hjørnerne. Let gulnet og med en smule foxing. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021