2047/911
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Soft Pad”. Højrygget kontorstol på hjul med aluminiumstel, sæde og ryg betrukket med lyst brunt skind. Model EA 219. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Vitra for Herman Miller.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
39 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||