2148/868
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Lågkrukke af lertøj modelleret med motiver og indridset med blomster m.v. Dekoreret med transparent grøn og rosaviolet glasur, enkelte gyldne motiver. Indvendigt med blåhvid glasur. Usign. H. 29. Diam. 19.
Almindelig brugsslitage. Lågets inderrand med uregelmæssighed i lertøjet hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud