2009/792
Ejnar Larsen (f. Aarhus 1902, d. København 1986)
Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)
Skammel med stel af teak, sæde med sort skind. Model 106-BML. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan, København. H. 40. L. 59. B. 39.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Skind på sæde med patina.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag