2119/​532

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægelige arme og ben. Udført hos Kay Bojesen. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Siddende H. 33. Maks. L. 69.

Sparsom brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK