2119/532
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægelige arme og ben. Udført hos Kay Bojesen. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Siddende H. 33. Maks. L. 69.
Sparsom brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag