905/​742

Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)

“Blodets dans (tilbedt exhibitionisme)”. Sign. v.b.p.-35; dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100×130.

Udstillet: Charlottenborg, København, 1936, kat. nr. 21 (påskrift på bagsiden). Udstillet: “The art of the Surrealists in Denmark and Sweden”, International Surrealist Exhibition, The New Burlington Galleries, London, juni 1936, gengivet i kataloget. Udstillet: London, 1937 (påskrift på bagsiden, måske identisk med ovenstående). Udstillet: Odense, 1937 (påskrift på bagsiden).

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK