Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
“Merete med Fletninger”. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 74×58,5.
Blændramme verso stemplet “Århus Kunst Galleri Julius Paulsen Udstilling oktbr. 1960”, samt monteret med udstillingsetiket.
Kunstnerens datter Meretha 1901–1987 er flere gange portrætteret af kunstneren.
Mindre reparation ved øvre kant. Behov for rensning og let opstramning.