Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Parti fra Iseltwald i Schweiz med kunstnerens hustru Anna Mariette Falbe-Hansen og deres to døtre, siddende ved et åbent vindue med udsigt over Brienzersøen. Sign. monogram Brienzersøen Iseltwald 1908. Olie på lærred monteret på lærred. 50×38.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.
Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020