2049/7164
Antilopemaske af udskåret patineret træ, blåt og sort pigment. Bambara, Mali. H. ca. 78 cm.
Proveniens: Bruun Rasmussen Nr 551, Kat. Nr. 656. 1990. Ex. Alex Wittendorff.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag