1739/47
Nathanaël Lemaitre (f. Luneray 1831, d. Genève 1897)
Parti fra Genevesøen. Sign. N. Lemaitre. Olie på lærred. 65×100.
Behov for let overfladerensning. Enkelte større krakeleringer. Mindre afskalning ved nederste venstre hjørne.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
Vurdering
Hammerslag