2421/​813

En samling litteratur omhandlende arkitektur og design. (17)

Bestående af: Johnson, Philip C. “Mies van der Rohe”. Museum of Modern Art : New York. 1953. Spade, Rupert. “Eero Saarinen”. Simon and Shuster : New York. 1971. Blake, Peter. “Marcel Breuer: Architect and Designer”. Museum of Modern Art : New York. 1949. “Le Corbusier. L'unité d'habitation de Marseille”. Revenue Le Point : Souillac/Mulhouse. 1950. Buhl, Ole (red.). “Le Corbusier. Menneskenes Bolig”. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck : København. 1945. Hiort, Esbjørn (red.). “Le Corbusier. Arkitektur, Maleri, Skulptur, Gobeliner”. Udstillingskatalog fra Kunstindustrimuseet København. 1958. Scully, Vincent Jr. “Frank Lloyd Wright”. George Braziller : New York. 1960. Kaufman, Edgar (red.). “An American Architecture. Frank Lloyd Wright”. Horizon Press : New York. 1965. Juul Holm, Michael og Lise Mortensen (red.). “Poul Kjærholm. Møbelarkitekt”. Louisiana Museum for Moderne Kunst : Humlebæk. 2006. Holmdal, Gustav, Sven Ivar Lind og Kjell Ödeen (red.). “Gunnar Asplund Arkitekt. 1885–1940”. Tidskriften Byggmästaren : Stockholm. 1941. Thau, Carsten og Kjeld Vindum. “Arne Jacobsen”. Arkitektens Forlag : København. 1998. Crone, Johan Casper og Peter Hancke (red.). “Arkitekten Palle Suenson”. Christian Ejlers Forlag : København. 1987. Blundell Jones, Christian. “Gunnar Asplund”. Phaidon : London/New York. 2006. Ruusuvouri, Aarno. “Alvar Aalto. 1898–1976”. Museum of Finnish Architecture : Helsinki. 1976. Huxtable, Ada Louise. “Pier Luigi Nervi”. Mayflower Publishing Company : London. 1960. Drexler, Arthur. “Ludwig Mies van der Rohe”. Mayflower Publishing Company : London. 1960. Blaser, Werner. “Mies van der Rohe. Die Kunst der Struktur”. Artemis Verlag für Architektur : Zürich/Stuttgart. 1965.

Alders-, brugs- og hånderingsmærker, herunder mærker og slitage på rygge og hjørner. Gulnet papir, slidte omslag.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

10 bud

892116 (Autobud) 2.800 DKK
835892 2.700 DKK
892116 2.600 DKK
835892 (Autobud) 2.500 DKK
892116 2.500 DKK
835892 (Autobud) 2.400 DKK
823958 2.300 DKK
835892 2.200 DKK
823958 2.100 DKK
835892 2.000 DKK