En samling litteratur omhandlende arkitektur og design. (17)
Bestående af: Johnson, Philip C. “Mies van der Rohe”. Museum of Modern Art : New York. 1953. Spade, Rupert. “Eero Saarinen”. Simon and Shuster : New York. 1971. Blake, Peter. “Marcel Breuer: Architect and Designer”. Museum of Modern Art : New York. 1949. “Le Corbusier. L'unité d'habitation de Marseille”. Revenue Le Point : Souillac/Mulhouse. 1950. Buhl, Ole (red.). “Le Corbusier. Menneskenes Bolig”. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck : København. 1945. Hiort, Esbjørn (red.). “Le Corbusier. Arkitektur, Maleri, Skulptur, Gobeliner”. Udstillingskatalog fra Kunstindustrimuseet København. 1958. Scully, Vincent Jr. “Frank Lloyd Wright”. George Braziller : New York. 1960. Kaufman, Edgar (red.). “An American Architecture. Frank Lloyd Wright”. Horizon Press : New York. 1965. Juul Holm, Michael og Lise Mortensen (red.). “Poul Kjærholm. Møbelarkitekt”. Louisiana Museum for Moderne Kunst : Humlebæk. 2006. Holmdal, Gustav, Sven Ivar Lind og Kjell Ödeen (red.). “Gunnar Asplund Arkitekt. 1885–1940”. Tidskriften Byggmästaren : Stockholm. 1941. Thau, Carsten og Kjeld Vindum. “Arne Jacobsen”. Arkitektens Forlag : København. 1998. Crone, Johan Casper og Peter Hancke (red.). “Arkitekten Palle Suenson”. Christian Ejlers Forlag : København. 1987. Blundell Jones, Christian. “Gunnar Asplund”. Phaidon : London/New York. 2006. Ruusuvouri, Aarno. “Alvar Aalto. 1898–1976”. Museum of Finnish Architecture : Helsinki. 1976. Huxtable, Ada Louise. “Pier Luigi Nervi”. Mayflower Publishing Company : London. 1960. Drexler, Arthur. “Ludwig Mies van der Rohe”. Mayflower Publishing Company : London. 1960. Blaser, Werner. “Mies van der Rohe. Die Kunst der Struktur”. Artemis Verlag für Architektur : Zürich/Stuttgart. 1965.
Alders-, brugs- og hånderingsmærker, herunder mærker og slitage på rygge og hjørner. Gulnet papir, slidte omslag.
10 bud
892116 (Autobud) | ||
835892 | ||
892116 | ||
835892 (Autobud) | ||
892116 | ||
835892 (Autobud) | ||
823958 | ||
835892 | ||
823958 | ||
835892 |