2435/709
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Spisebord med udtræk og to tillægsplader. Klemben af stål, top af hvid laminat med aluminiumskant. Model B 419. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. L. 180/300. B. 120. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak, afslag og afskalninger. Metal med rustpletter og malingstænk.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag