Maria Vasilievna Semenova (, Moskva)
Lille russisk kovsh af delvis forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i hvidt, blåt, grønt og rødt. Maria Vasilievna Semenova, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896–1908, bund indridset N338. Vægt 56 g. L. 8.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Russisk tema, 5. december 2019
19 bud