905/​30

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Købt af Ribe Kunstmuseum i marts 2022.

“Det indre af kirken S. Lorenzo Fuori i Rom”. Studie. Sign. C. H. 1837. Olie på papir monteret på lærred. 34×36.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier, 1901, nr. 130, omtalt s. 75 og 78. Nærværende er et studie til nr. 131 “Det indre af kirken San Lorenzo Fuori ved Rom” fra 1838.

Proveniens: Constantin Hansens dødsboauktion 1880 nr. 44. Kaptajn F. Hansen. Bruun Rasmussen auktion 573, 1992 nr. 44, afbildet s. 44. Dansk privatsamling.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag