2004/​637
Kay Bojesen: “Grand Prix”. 6 middagsgafler og 6 dessertskeer af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. (12)

Be­skriv­el­se

“Grand Prix”. 6 middagsgafler og 6 dessertskeer af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Samlet vægt 631 g. Middagsgafler: L. 18. Dessertskeer: L. 17. (12)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Vur­dering

4.000–5.000 kr.

Hammerslag

4.200 kr.

12 bud

4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.