Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Mama Bear”. Højrygget lænestol med ben og armlæn af eg, sider, sæde samt ryg betrukket med violet uld. Model AP 28. Designet 1954. Udført hos AP-Stolen.
Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia d. 5.-15. august 1954.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 9–1954, s. 143.
“Bygge og Bo, juni 1955”, s. 41.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Det ene armlæn sidder løst, kan let limes. Porøst skum i sæde.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016