1947/599
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen”. Pendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme med mindre skævheder. Smuds. Ophængsring på lampedelen sidder omvendt. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag