Frederik Theodor Kloss (f. Braunschweig 1802, d. København 1876)
Fra dækket af et krigsskib i høj sø. Sign. Fried. Theod. Kloss 1832. Vandfarve, gouache, pen og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 43×31,5.
Papiret er gulnet. Kantreparationer. Enkelte minimale misfarvninger. Beskåret. Undersøgt i ramme.