2426/​561

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Bombardement”. “PH-2/1”. Ni-armet lysekrone med stel af bruneret messing, fatningshuse af bakelit, skærme af matglas. Skærmholdere mærket “Patented” og “PH-1”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 118. Diam. 70.

Monteret med ekstra lang stamme.

Litteratur: “Tænd”, model gengivet s. 196–197.

Alders og brugspatina, herunder ridser og mærker. To mellemskærme med gennemgående hårrevne. Desuden enkelte minimale kanthak. Bundskåle ej inkluderet. Ene omløber med afslag og revne. Enkelt kramisk fatningsring mangler. Set i fungerende stand, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

1091742 26.000 DKK
165774 25.000 DKK
900971 24.000 DKK
165774 23.000 DKK
900971 22.000 DKK
165774 21.000 DKK
900971 20.000 DKK