2435/925
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Christiansborg”. Ringkrone med stel af messing, forsynet med syv blus monterede med skærme af mat opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1960'erne. Diam. 88.
Brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Få minimale kanthak på skærme.
Vurdering