2008/​16 Peder Mønsted: Sommerlandskab med stråtækt hus ved et åløb. Sign. P. Mönsted, Vexebogaard. Olie på lærred. 48×40.

Be­skriv­el­se

Sommerlandskab med stråtækt hus ved et åløb. Sign. P. Mönsted, Vexebogaard 13–9-1922. Olie på lærred. 48×40.

Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Vur­dering

20.000 kr.

Hammerslag