2025/​8518

Rusland, 5 rubel 1909–1917, Pick 10b, to bundter med 1000 stk. hver (20 à 100 stk.), forseglet med original beskrivelse af indhold, dateret 1917.

Rusland, 5 rubel 1909–1917, Pick 10b, et bund med 300 stk. hver (3 à 100 stk.), rester af snor med forsegling og original beskrivelse af indhold, dateret 1917.

Rusland, 1 rubel 1898, Pick 1d, syv bundter med 100 stk. hver, med original beskrivelse af indhold.

Hertil

Rusland, 5 rubel 1909, Pick 10b, et bundt, samt Rusland, 1 rubel 1898, Pick 1d, et bundt. (12).

Proveniens: Frederik von Kiær, som var dansk gesandt i Skt. Petersborg fra sidste fjerdedel af det 19. årh. og indtil 1917, hvor han rejste hjem til Danmark. I årene i Rusland havde han tæt kontakt til det kejserlige hof og Kejserinde Dagmar. Herefter Frederik von Kiærs oldebarn til idag.

Minimal aldersslitage.

Russisk tema, 15. juni 2020

Mønter ▸ Udland ▸ Rusland

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

38 bud

22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.500 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK