Rusland, 5 rubel 1909–1917, Pick 10b, to bundter med 1000 stk. hver (20 à 100 stk.), forseglet med original beskrivelse af indhold, dateret 1917.
Rusland, 5 rubel 1909–1917, Pick 10b, et bund med 300 stk. hver (3 à 100 stk.), rester af snor med forsegling og original beskrivelse af indhold, dateret 1917.
Rusland, 1 rubel 1898, Pick 1d, syv bundter med 100 stk. hver, med original beskrivelse af indhold.
Hertil
Rusland, 5 rubel 1909, Pick 10b, et bundt, samt Rusland, 1 rubel 1898, Pick 1d, et bundt. (12).
Proveniens: Frederik von Kiær, som var dansk gesandt i Skt. Petersborg fra sidste fjerdedel af det 19. årh. og indtil 1917, hvor han rejste hjem til Danmark. I årene i Rusland havde han tæt kontakt til det kejserlige hof og Kejserinde Dagmar. Herefter Frederik von Kiærs oldebarn til idag.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 15. juni 2020
38 bud