2033/​977

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Genius”. Et par armstole med stel af bøg. Hynder i ryg, sæde samt på armlæn betrukket med lys uld. Udført hos C.F. Christensen, Silkeborg. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, smuds og nogle tørrevner. Uldbetræk med slitage, pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 11. august 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK