2033/977
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Genius”. Et par armstole med stel af bøg. Hynder i ryg, sæde samt på armlæn betrukket med lys uld. Udført hos C.F. Christensen, Silkeborg. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, smuds og nogle tørrevner. Uldbetræk med slitage, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag