Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
"Histoire Naturelle Du Hibou”, 1962. Alle sign. og dateret og nummereret 65/100. Serigrafi i farver. Lysmål 64×49. (3)
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 40a, 40c 40d.
Én med glas itu. Papiret er gulnet. Fibertab i de fire hjørner.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
14 bud