891/​444

William Kipling

George II lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af guld, matpunslet guld skive i relief med sorte emalje romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Kipling London, værk med balusterformede søjler, signeret Will Kipling London, serienr. 1635. Inderste kasse mærket TP, nr. 1635, årsbogstav M = 1727–1728. Senere ydre kasse drevet med lut spillende kvinde samt englebarn, omkranset af dyr, blomster og bladværk, fremstår ustemplet. Vægt i alt 118 g. Kassediam. 41/48 mm.

Armbåndsure, 27. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK