2050/​936

Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)

Lysekrone af messing og hvidlakeret metal med seks blus. Skærm med lyst stof. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. Diam. 50.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre tråde gået op på skærm samt smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 8. december 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK