2050/936
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
Lysekrone af messing og hvidlakeret metal med seks blus. Skærm med lyst stof. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. Diam. 50.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre tråde gået op på skærm samt smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag