2104/514
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Pendel med fatningshus og baldakin af forkromet metal. Mærket “Patented” og “PH 3/100”. Monteret med 4/3 skærmsæt. Over- og mellemskærm af matglas underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Mindre skævhed i skærmmontering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud