2448/​576

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

Lille, fritstående skrivebord af mahogni. Front med to, profilerede skuffer med greb af messing. Top med sort formica. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. H. 73. L. 100. B. 48.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Minimalt afslag på skuffeprofil.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16 bud

508374 16.500 DKK
510262 (Autobud) 16.000 DKK
804586 16.000 DKK
510262 (Autobud) 15.500 DKK
804586 15.000 DKK
510262 (Autobud) 11.500 DKK
804586 11.000 DKK
510262 (Autobud) 9.500 DKK
935449 9.000 DKK
510262 (Autobud) 8.500 DKK
935449 8.000 DKK
510262 7.500 DKK
804586 (Autobud) 7.000 DKK
510262 6.500 DKK
804586 4.200 DKK
110277 4.000 DKK