1917/​788

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

Punslet kobber ornament i form af ugle, isat øjne af grønt glas. Tidligere anvendt som skilt ved boghandler. Ciseleret med “Boghandel” samt “SBF” og “PBF”. Usign. H. 28,4. B. 16.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. april 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK