1917/788
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Punslet kobber ornament i form af ugle, isat øjne af grønt glas. Tidligere anvendt som skilt ved boghandler. Ciseleret med “Boghandel” samt “SBF” og “PBF”. Usign. H. 28,4. B. 16.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag