Svend Johansen (f. København 1890, d. Gentofte 1970)
"Apatura Clythis”. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 51×35.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet. Mindre fugtpletter og fugtskjoler. Afrivninger og folder samt tegnestiftshuller i papiret.