Louis Auguste Francois Aumont (f. København 1805, d. Frederiksberg 1879)
Portræt af fru Halske, f. Rosenberg, iført sort kjole med hvid blondekrave og kyse hvori roser og lyserød sløjfe. Sign. L. Aumont. Olie på lærred. 23 × 20.
På bagsiden af rammen står nævnt, at den portrætterede blev født i 1807 og var gift med en Hermann Halske.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 750, 2005 nr. 1240.
Nogle retoucheringer, mest langs kanten. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020